Metro Conference fall sports all-league teams announced

0
2210
Mater Dei Catholic High School senior Ben Brown earned recognition as the 2017 Mesa League Player of the Year. Photo by Keane Studio

Metro Conference All-League Cross Country Teams

MESA LEAGUE

BOYS FIRST TEAM

Isaiah Labra                 Bonita Vista     12

Justin Mulvany             Otay Ranch       11

Nicholas Albro              Olympian          12

Armando Campos         Bonita Vista     12

Mario Barone               Bonita Vista     11

Justin Hoban               Olympian          9

Christian Mason           Bonita Vista     11

Jeffrey Page                  Eastlake            12

Giovanni Stone             Otay Ranch       12

Jonathan Kelly              Bonita Vista     11

 

Runner of the Year

Isaiah Labra (Bonita Vista)

 

Team Champion

Bonita Vista High School

 

 

GIRLS FIRST TEAM

Patricia Miessner          Eastlake            10

Mariana Beltran-Picos  Olympian          11

Yllana Casim                 Otay Ranch       11

Pia Davila                     Eastlake            10

Mia Silva                      Olympian          9

Aylette Cisneros           Olympian          10

Micshilee Resendiz       Otay Ranch       10

Rosanna Javier            Olympian          10

Keerstin Agustin           Olympian          9

Sara Williams                Otay Ranch       10

 

Runner of the Year

Patricia Miessner

 

Team champion

Olympian High School

 

 

SOUTH BAY LEAGUE

BOYS FIRST TEAM

Jacob Fierro                Southwest        12

Joshua Talamantes       San Ysidro       10

Esteban Magaña           Southwest        11

Andre Berry                 Castle Park       12

Jose Payan                   Chula Vista       12

Eduardo Flores                         Chula Vista       12

Isai De Leon                 Sweetwater       10

Sebastian Pimentel        Mar Vista         10

Lorenzo Martinez         Sweetwater       11

Luis Lopez                   Southwest        12

 

Runner of the Year

Jacob Fierro (Southwest)

 

Team Champion

Southwest High School

 

 

GIRLS FIRST TEAM

Mya Thomas                 Chula Vista       11

Elvia Lara                     Chula Vista       9

Kelly Garcia                  Chula Vista       9

Brizeth Barajas                         Sweetwater       10

Clarissa Gonzalez         San Ysidro       10

Clarissa Hoffas                         Chula Vista       9

Jessica Garcia              Chula Vista       12

Gabriella Rodriguez      Sweetwater       10

Emely Garcia                 Chula Vista       12

Cassandra Sanchez      Chula Vista       11

 

Runner of the Year

Mya Thomas (Chula Vista)

 

Team Champion

Chula Vista High School

 

 

 

Metro Conference All-League Boys Water Polo Teams

Mesa League

First Team

Ben Brown (Mater Dei Catholic)              12

Mark Estrada (Hilltop)                            12

Juan Hernandez (Mater Dei Catholic)      11

Zack Hastings (Mar Vista)                      11

Emiliano Castro (Bonita Vista)                11

Dionisio Saucedo (Mater Dei Catholic)    12

Jake Rose (Eastlake)                             11

 

Second Team

Daniel Ryan (Hilltop)                             12

James Derrod (Eastlake)                       10

Fernando Margain (Mater Dei Catholic)   12

Bryce Heber (Mar Vista)                       11

Nick Salisbury (Mater Dei Catholic)        11

Cayden Pangelinan (Eastlake)               12

Jeremy Longworth (Mar Vista)              11

 

Athlete of the Year

Ben Brown (Mater Dei Catholic)

 

Team Champion

Mater Dei Catholic High School

 

 

South Bay League

First Team

Jakob Balderas (San Ysidro)                12

Enrique Balvaneda (San Ysidro)                       11

Victor Garcia (San Ysidro)                    12

Riley Romero (Southwest)                    12

Andres Contreras (Olympian)               11

Xavier Finley (Southwest)                     11

Cesar Perez (San Ysidro)                      12

 

Second Team

Angel Zepeda (San Ysidro)                   10

Edwin Inzunza (San Ysidro)                 11

Aaron Valdez (Southwest)                    12

Pedro Crespo (Southwest)                   12

Aaron Valencia (Olympian)                   12

Jordan Laxa (Olympian)                       11

Juan Carlos Monge (Southwest)           12

 

Athlete of the Year

Jakob Balderas (San Ysidro)

 

Team Champion

San Ysidro High School

 

 

 

Metro Conference All-League Girls Volleyball Teams

Mesa League

First Team

Brianna Torres (Olympian)

Johanna Longarica (Olympian)

Karly Tellier (Olympian)

Jacqui Van Liefde (Eastlake)

Hannia Barrera (Eastlake)

Karen Cordero-Barr (Otay Ranch)

Briana Louis (Olympian)

 

Second Team

Tammy Nunez (Olympian)

Karina Delgado (Eastlake)

Liana Miranda (Eastlake)

Arizahi Garciamolinero (Otay Ranch)

Kiara Pena (Otay Ranch)

Paige Houston (Mater Dei Catholic)

DeAra White (Olympian)

 

Athlete of the Year

Brianna Torres (Olympian)

Libero: Briana Louis (Olympian)

 

Team Champion

Olympian High School

 

 

South Bay League

First Team

Malia Perry (Chula Vista)

Ana James (Mar Vista)

Monserrat Barron-Lopez (Chula Vista)

Mareta Poe (Castle Park)

Naylhea Serrano (Southwest)

Erica Deamon (Hilltop)

Nadine Gonzalez (Hilltop)

 

Second Team

Emily Leslie (Mar Vista)

Alissa Wolfblack (Chula Vista)

Brianna Gonzalez (Hilltop)

Estefany Garcia (Sweetwater)

Cassie Arellano (San Ysidro)

Jocelyn Flores (Sweetwater)

Serena Williams (Hilltop)

 

Athlete of the Year

Malia Perry (Chula Vista)

Libero: Nadine Gonzalez (Hilltop)

 

Team Champion

Chula Vista High School

 

 

Metro Conference Girls Field Hockey All-League

First Team

Alma Rincongallardo (Hilltop), 12

Alicia Corona (Hilltop), 12

Gloriana Hinojosa (Eastlake), 12

Taylor Tropp (Eastlake), 11

Marissa Garcia (Eastlake), 11

Kayleigh Andrew (Southwest), 12

Fatima Farias (Southwest), 11

Allison McElveney (Bonita Vista), 12

Jacqueline Beas (Otay Ranch), 12

Evelyn Morones (Chula Vista), 10

Aurora Segura (Castle Park), 9

 

Second Team

Alexis Monis (Eastlake), 12

Brittney Buu (Eastlake), 11

Ariana Bergado (Hilltop), 10

Ariana Villalva (Hilltop), 12

Yadira Rodas (Southwest)

Nayeli Velarde (Southwest)

Alyssa Escamilla (Bonita Vista), 12

Kylie Olsen (Bonita Vista), 12

Shantal Munoz (Otay Ranch)

Selena Renteria (Chula Vista), 10

Carmen Camacho (Castle Park), 10

 

Athlete of the Year

Taylor Tropp (Eastlake)

 

Team Champion

Eastlake High School

 

 

 

Metro Conference Girls Tennis All-League

Mesa League

Singles

Elizabeth Goldsmith (Olympian), 11

Laura Eugenio (Mater Dei Catholic), 10

Naomi Meza (Bonita Vista), 10

Niki Shahbasi (Eastlake), 9

Ariel Valera (Eastlake), 10

Sydney Pilgrim (Olympian), 9

 

Doubles

Sarah Beckman (Mater Dei Catholic), 9

Elena Valdez (Mater Dei Catholic), 12

Frida Rubio (Eastlake), 9

Zaphira Gavaldon (Eastlake), 12

Meron Teklu (Otay Ranch), 11

Alysia Kim (Otay Ranch), 9

 

Athlete of the Year

Elizabeth Goldsmith (Olympian)

 

Team Champion

Eastlake High School

 

 

South Bay League

Singles

Thelma Sepulveda (San Ysidro), 10

Daniela Gama (Montgomery), 10

Pilar Roncoroni (Southwest), 10

Tairys Jimenez (Chula Vista), 11

Kenya Solis (Castle Park), 12

Valeria Galindo (Castle Park), 11

 

Doubles

Tina Vo (Chula Vista), 12

Sharmaine Parani (Chula Vista), 12

Samantha Olmos (Chula Vista), 12

Cindy Miranda (Chula Vista), 12

Fatima Gomez (San Ysidro), 12

Valeria Nunez (San Ysidro), 12

 

Athlete of the Year

Thelma Sepulveda (San Ysidro)

 

Team Champion

Chula Vista High School

 

 

Metro Conference Girls Golf All-League Teams

Mesa League

First Team

Hannah Jugar (Bonita Vista)

Brianna Navarrosa Mater Dei Catholic)

Ivanna Montemayor (Mater Dei Catholic)

Valeria Ruiz (Mater Dei Catholic)

Jessica Reyes (Mater Dei Catholic)

Estibaly Garcia(Mater Dei Catholic)

 

Second Team

Mariana Rosette (Mater Dei Catholic)

Hannah Lee (Eastlake)

Melanie Reyes  (Bonita Vista)

Britnee Beilstein (Eastlake)

Sofia Zaragoza (Eastlake)

Amanda Ross (Olympian)

 

 

Athlete of the Year

Hannah Jugar (Bonita Vista)

 

Team Champion

Mater Dei Catholic High School

 

 

South Bay League

First Team

Jaren Josafat (Sweetwater)

Gloria Hernandez (Sweetwater)

Sabrina Figueroa (Chula Vista)

Melanie Clamp (Mar Vista)

Malinda Valdez (Sweetwater)

Elaine Murguia (San Ysidro)

 

Second Team

Diane Salcedo (Chula Vista)

Lauryn Rockwell (Mar Vista)

Alexis Ulloa (Sweetwater)

Tara Fitzgerald (Mar Vista)

Lilian Mendoza (Sweetwater)

Argelia Ramirez (Sweetwater)

Athlete of the Year

Jaren Josafat (Sweetwater)

 

Team Champion

Sweetwater High School

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here