The Star-News


Sweetwater talent shines through at South Bay League track finals

Fri, May 17 2013 11:02 PM Posted By: Phillip Brents

The Sweetwater Red Devils should be competing on a new all-weather home track by next spring. It reasons the state-of-the-art facility should only increase interest in track and field at the National City school, which is already brimming with talent.

That talent parade was put on display at this year’s South Bay League finals, held May 9 at Otay Ranch High School. Of the four athlete of the meet awards presented, Red Devil athletes won three of them.

Maria Garcia earned honors as the league’s female field athlete of the meet while Jose Martinez received the league’s male track athlete of the meet award and teammate Jose Higuera was named the league’s male field athlete of the meet.

“The boys and girls performed outstanding,” SuHi coach Tim Latham said. “We only had one thing not go our way. If you can say that, you’ve had a pretty good meet. That’s OK.”

Garcia tripled in winning individual titles in the 100 hurdles, long jump and triple jump while earning a silver medal in the 4x100 relay.

Higuera won gold medals in both the shot put and discus throw while Martinez captured first place in the 400 dash, won another gold medal in the 4x400 relay and placed second in both the 110 high hurdles and 300 intermediate hurdles.

Chula Vista’s Daniesha Burrell earned the South Bay League’s female track athlete of the meet award after winning titles in both the 200 and 400 dashes and 4x100 relay while placing second in the triple jump.

Honor roll
Otay Ranch’s Xander Law cleared 16-0 to set a new school record in the boys pole vault. He joined Eastlake’s Wesley Braddock (shot put champion) as the Mesa League male field co-athletes of the meet.

Olympian’s Isaiah Gibson earned recognition as the Mesa League male track co-athlete of the meet after speeding to titles in the 200 dash, 4x100 relay and 4x400 relay. He shared the award with Otay Ranch’s Mark Bjornsson, who set personal records in winning both hurdles events.

Eastlake’s Kayla Lawson (100 and 200 dash champion) and Otay Ranch’s Carina Gillespie (800 and 1,600 champion) shared the Mesa League female track athlete of the meet award.

Eastlake’s Johnna Noiseaux (triple jump and high jump champion) received the Mesa League female field athlete of the meet award.

Going the distance
Sweetwater’s George Martinez (South Bay League) and Bonita Vista’s Jacob Sherman (Mesa League) scored a distance double by winning gold medals in both the 1,600 and 3,200 runs.

Bonita Vista, braced by two freshmen, produced the shocker of the meet by winning the girls 4x400 relay over seasoned Eastlake and Otay Ranch teams.

 


Metro Conference Track & Field Championship Meet
May 9 at Otay Ranch High School

MESA LEAGUE CHAMPIONS
Boys Finals

Running Events
4x100 relay: Olympian 42.85
1,600 run: Jacob Sherman (Bonita Vista) 4:31.37
110 high hurdles: Mark Bjornsson (Otay Ranch) 15.41
400 dash: Jeramie Smith (Eastlake) 49.88
100 dash: Donald Molton (Hilltop) 10.93
800 run: Isaiah Thomas (Otay Ranch) 2:01.20
300 intermediate hurdles: Mark Bjornsson (Otay Ranch) 39.78
200 dash: Isaiah Gibson (Olympian) 22.11
3,200 run: Jacob Sherman (Bonita Vista) 9:49.31
4x400 relay: Olympian 3:27.91

Field Events
Long jump: Chris Martin (Otay Ranch) 19-6.5
Triple jump: James Boulware (Eastlake) 45-7.75
Shot put: Wesley Braddock (Otay Ranch) 52-6
Discus throw: Paul Padilla (Olympian) 138-3
High jump: Dejuan Owen (Bonita Vista) 5-11
Pole vault: Xander Law (Otay Ranch) 16-0

Team Scores
Points: 1. Eastlake 137.33, 2. Otay Ranch 131.67, 3. Bonita Vista 101, 4. Olympian 88, 5. Mater Dei Catholic 20, 6. Hilltop 17

Girls Finals
Running Events
4x100 relay: Olympian 49.50
1,600 run: Carina Gillespie (Otay Ranch) 5:15.48
100 low hurdles: Alyssa Chang (Otay Ranch) 14.99
400 dash: Carol Schroeder (Bonita Vista) 57.77
100 dash: Kayla Lawson (Eastlake) 12.29
800 run: Carina Gillespie (Otay Ranch) 2:18.80
300 hurdles: Alyssabeth DeJerez (Bonita Vista) 46.27
200 dash: Kayla Lawson (Eastlake) 25.44
3,200 run: Clarisa Hernandez (Bonita Vista) 11:24.23
4x400 relay: Bonita Vista 4:00.83

Field Events
Long jump: Viviana Gonzalez (Mater Dei Catholic) 16-6.75
Triple jump: Johnna Noiseaux (Eastlake) 34-4.75
Shot put: Billie Driver (Mater Dei Catholic) 34-9.5
Discus throw: Ashley Ross (Eastlake) 111-6
High jump: Tahlia Malachi (Eastlake), Johnna Noiseaux (Eastlake), Jaquel Quest (Olympian) 4-7
Pole vault: Josselyn Molina (Eastlake) 8-3

Team Scores
Points: 1. Eastlake 169, 2. Otay Ranch 100, 3. Bonita Vista 88, 4. Olympian 57, 5. Mater Dei Catholic 43, 6. Hilltop 30

 

SOUTH BAY LEAGUE CHAMPIONS
Boys Finals

Running Events
4x100 relay: Castle Park 44.39
1,600 run: George Martinez (Sweetwater) 4:23.51
100 low hurdles: John Crowder (San Ysidro) 16.50
400 dash: Jose Martinez (Sweetwater) 51.29
100 dash: Chauncey Emerson (Montgomery) 11.55
800 run: Bryan Alvarado (Sweetwater) 1:55.35
300 hurdles: Daniel Hernandez (Castle Park) 39.19
200 dash: Chad Marrs (Montgomery) 23.30
3,200 run: George Martinez (Sweetwater) 9:42.84
4x400 relay: Sweetwater 3:28.53

Field Events
Long jump: Asa Kinsey (Montgomery) 19-7.25
Triple jump: John Crowder (San Ysidro) 41-3
Shot put: Jose Higuera (Sweetwater) 54-2
Discus throw: Jose Higuera (Sweetwater) 153-10
High jump: Giavan Hernandez (Sweetwater) 5-7
Pole vault: Daniel Licudine (Sweetwater) 10-9

Team Scores
Points: 1. Sweetwater 152, 2. Castle Park 101, 3. Montgomery 96, 4. Chula Vista 65, 5. Mar Vista 34, 6. San Ysidro 29

Girls Finals
Running Events
4x100 relay: Chula Vista 50.45
1,600 run: Yoceline Ramirez (Chula Vista) 5:20.87
100 low hurdles: Maria Garcia (Sweetwater) 16.42
400 dash: Daniesha Burrell (Chula Vista) 1:00.76
100 dash: Cierra Godoe (Chula Vista) 13.08
800 run: Kimberly Arellano (Sweetwater) 2:28.36
300 hurdles: Rosario Huerta (Sweetwater) 47.34
200 dash: Daniesha Burrell (Chula Vista) 26.59
3,200 run: Yoceline Ramirez (Chula Vista) 12:13.08
4x400 relay: Sweetwater 4:11.05

Field Events
Long jump: Maria Garcia (Sweetwater) 16-6.5
Triple jump: Maria Garcia (Sweetwater) 35-9
Shot put: Teairah Jackson (Castle Park) 36-11
Discus throw: Anessa Wolfblack (Chula Vista) 103-1
High jump: Alica Artis (San Ysidro) 4-9
Pole vault: None

Team Scores
Points: 1. Chula Vista 161, 2. Castle Park 122, 3. Sweetwater 121, 4. Montgomery 29, 5. Southwest 16, 6. San Ysidro 12, 7. Mar Vista 4


© 2009 The Star-News