The Star-News


High school track and field leaders starting to emerge in Metro Conference

Mon, Apr 09 2012 01:18 PM Posted By: Phillip Brents

 

The list of top performers for the 2012 high school track and field season has begun to take shape. Dual meet competition has started in both the Mesa League and South Bay League.

Otay Ranch is back to defend its titles in the Mesa League while Sweetwater returns to do the same in the South Bay League.

Upcoming on the schedules of both teams is the Mustang/East Hills Realty Invitational on April 21 at Otay Ranch High School.
The following list of event leaders (updated through April 7) is compiled from results submitted to The Star-News or available on Athletic.net. To submit leaders, e-mail The Star-News at pbrents@thetarnews.com.

All distances have been converted to meters.


South Bay League Leaders
Top Boys Marks
Track Events
100 dash: Daniel Castro (Sweetwater) 11.34; Chad Marrs (Montgomery) 11.34; Michael Garza (Montgomery) 11.94; Kenny Nieves (Mar Vista) 11.95; Martin Tejeda (Sweetwater) 12.04; Julian Ibarra (Montgomery) 12.04; Jimmie Hill (Mar Vista) 12.07; Nick Rascon (Castle Park) 12.08; Bennie Smith (Mar Vista) 12.36; Stevan Contreras (Mar Vista) 12.43

200 dash: Daniel Castro (Sweetwater) 22.97); Zack Crutcher (Sweetwater) 23.64; Chad Marrs (Montgomery) 23.64; Jimmie Hill (Mar Vista) 24.09; Raymond Dibella (Sweetwater) 24.24; Andres Felix (Montgomery) 24.34

400 dash: Raymond Dibella (Sweetwater) 52.84; Luis Hermosillo (Sweetwater) 53.04; Eduardo Macias (Montgomery) 54.34; Jesus Ortiz (Castle Park) 56.35; Eduardo Pena (Montgomery) 56.45; Carlos Hernandez (Castle Park) 56.54; Anselmo Fuentes (Mar Vista) 57.26

800 run: Bryan Alvarado (Sweetwater) 1:58.53; Carlos Ponce (Sweetwater) 2:01.83; Fernando Romo (Chula Vista) 2:04.02; Jose Martinez (Sweetwater) 2:05.82; Eduardo Macias (Montgomery) 2:11.90; Andres Felix (Montgomery) 2:13.10; Eduardo Pena (Montgomery) 2:16.50; MIlton Gutierrez (Castle Park) 2:17.40

1,600 run: George Martinez (Sweetwater) 4:27.02; Carlos Ponce (Sweetwater) 4:28.64; Miguel Lopez (Castle Park) 4:30.06; Gerrardo Marquillo (Sweetwater) 4:33.00; Danny Vasquez (Castle Park) 4:44.88; Andres Felix (Montgomery) 4:49.50; Carlos Bernal (Sweetwater) 4:50.61; Brandon Lopez (Chula Vista) 4:51.63; Jorge Cruz (Chula Vista) 4:52.32

3,200 run: George Martinez (Sweetwater) 9:46.91; Gerrardo Marquillo (Sweetwater) 9:50.56; Brandon Lopez (Chula Vista) 10:04.83; Juan Perez (Chula Vista) 10:28.69; Luis Morquecho (Sweetwater) 10:39.16

110 hurdles: Alejandro Garcia (Sweetwater) 15.74; Saladin Nasser (Sweetwater) 16.36; Fernando Hernandez (Castle Park) 17.16; Pono Cavaco (Mar Vista) 17.46; Andres Bojorquez (Sweetwater) 17.64

300 hurdles: Alejandro Garcia (Sweetwater) 41.66; Roger Alvarez (Mar Vista) 44.49; Andres Bojorquez (Sweetwater) 44.74; Pono Cavaco (Mar Vista) 45.99; Jesse Villareal (Castle Park) 46.13

4x100 relay: Sweetwater 44.04; Castle Park 44.99; Chula Vista 45.64; Montgomery 47.84; Mar Vista 48.27

4x400 relay: Sweetwater 3:34.60; Chula Vista 3:47.60; Montgomery 3:51.80; Castle Park 3:55.52; Mar Vista 3:59.61

Field Events
Shot put: Robbie Dela Cruz (Sweetwater) 41-4.5; Jorge Bonilla (Sweetwater) 40-5.5; Luis Venegas (Sweetwater) 39-3.25; Paul Sierra (Castle Park) 38-3; Ronnel Jamir (Sweetwater) 38-0.75; Fidel Gonzalez (San Ysidro) 37-9; Samuel Quinonez (San Ysidro) 37-1.5

Discus throw: Manny Salcedo (Castle Park) 132-2; Paul Sierra (Castle Park) 124-7; Ralph Pangilinan (Sweetwater) 121-5; Edgar Soto (Castle Park) 117-7; Ronnel Jamir (Sweetwater) 117-6; Luis Venegas (Sweetwater) 112-0; Sean Sullivan (Mar Vista) 110-0

High jump: Spencer Curtis (Sweetwater) 6-4; Jalon Eddington (Sweetwater) 5-10; Daniel Castro (Sweetwater) 5-9; Michael Garza (Montgomery) 5-2

Pole vault: Spencer Curtis (Sweetwater) 12-4; Andres Morineau (Montgomery) 11-0; Julian Ibarra (Montgomery 9-0; Michael Alvarez (Montgomery) 9-0. Section ranking: Curtis, second

Long jump: Chevy King (Castle Park) 23-1.5; Saladin Nasser (Sweetwater) 21-10; Daniel Castro (Sweetwater) 19-10; Spencer Curtis (Sweetwater) 19-4.5; Michael Garza (Montgomery) 19-1; Kenny Nieves (Mar Vist) 17-10.75; Maurice Mateo (Montgomery) 17-10; Ahkeel Whitehead (Chula Vista) 17-9.95. Section ranking: King, second; Nasser, 10th

Triple jump: Chevy King (Castle Park) 46-2; Spencer Curtis (Sweetwater) 41-0.5; Daniel Castro (Sweetwater) 40-8; Saladin Nasser (Sweetwater) 39-8; Najee Ellick (Castle Park) 38-8; Alejandro Akerlundh (Mar Vista) 38-3.75; Jimmie Hill (Mar Vista) 36-11.25. Section ranking: King, third


Top Girls Marks
Track Events
100 dash: Charrion Perkins (Montgomery) 13.74; Bianca Orozco (Sweetwater) 13.88; Rudsee Wittmann (Montgomery) 14.14; Ilse Saenz (Castle Park) 14.23; Stephanie Legault (Castle Park) 14.41; Cierra Goudeau (Chula Vista) 14.51; Ashley Nathan (Chula Vista) 14.58; Toneyon Dennis (Castle Park) 14.70; Gloria Alatorre (Sweetwater) 14.73; Kalcia Jackson (Castle Park) 15.15

200 dash: Charrion Perkins (Montgomery) 28.44; Malesha Bell (Mar Vista) 29.04; Sirena Diaz (Sweetwater) 29.41; Stephanie Legault (Castle Park) 30.09; Ilse Saenz (Castle Park) 30.47; Clarissa Ruvalcaba (Montgomery) 31.34

400 dash: Daniesha Burrell (Chula Vista) 1:01.05; Kristine Jiao (Montgomery) 1:06.64; Adriana Amanonce (Mar Vista) 1:06.85; Charrion Perkins (Montgomery) 1:06.99; Kalica Jackson(Castle Park) 1:098.27; Lithuania Parra (Sweetwater) 1:09.97

800 run: Cynthia Ruffin (Chula Vista) 2:25.58; Keeshawna Jackson (Castle Park) 2:29.38; Brianna Coronado (Sweetwater) 2:29.38; Karley Tena (Mar Vista) 2:39.21; Kristine Jiao (Montgomery) 2:42.90; Monica Goodwin (Mar Vista) 2:45.15; Brandi Sanchez (Montgomery) 2:46.90

1,600 run: Amparo Gavarain (Sweetwater) 5:43.38; Karley Tena (Mar Vista) 5:45.60; Kristine Jao (Montgomery) 5:56.0; Brianna Coronado (Sweetwater) 5:56.83; Sofia Barrera (Sweetwater) 5:59.65; Jakelyne Jimenez (Chula Vista) 6:03.39; Brandi Sanchez (Montgomery) 6:07.10; Monica Goodwin (Mar Vista) 6:07.31

3,200 run: Mariza Diaz (Chula Vista) 11:41.73; Amparo Gavarain (Sweetwater) 12:31.75; Sofia Barrera (Sweetwater) 13:22.96; Liliana Morales (Montgomery) 14:36.90; Kristine Jiao (Montgomery) 14:48.0

100 hurdles: Maria Garcia (Sweetwater) 17.09; Janica Abagat (Castle Park) 17.59; Melissa Corral (Montgomery) 20.14; Francine Cruz (Montgomery) 20.54; Mariela Cockburn (Sweetwater) 20.89; Adriana Mendoza (Montgomery) 21.04; Brianna Diaz (Castle Park) 21.08; Michelle Laureno (Mar Vista) 21.84

300 hurdles: Rosario Huerta (Sweetwater) 49.70; Maria Garcia (Sweetwater) 54.18; Brianna Diaz (Castle Park) 56.14; Mariela Cockburn (Sweetwater) 56.77; Francine Cruz (Montgomery) 59.14; Melissa Corral (Montgomery) 1:00.04

4x100 relay: Chula Vista 51.64; Sweetwater 53.58; Castle Park 56.10; Montgomery 56.14; Mar Vista 1:01.73

4x400 relay: Chula Vista 4:19.90; Sweetwater 4:34.44; Castle Park 4:40.97; Montgomery 4:45.30; Mar Vista 5:06.84


Field Events
Shot put: Vicky Ah-You (Sweetwater) 31-11; Nakeenya Jackson (Castle Park) 30-5.5; Sina Siatuu (Montgomery) 29-10.5; Anastacia Rodriguez (Sweetwater) 29-5.75; Teairah Jackson (Castle Park) 26-11; Kamiliah Lasisih (Castle Park) 26-10; Chynna You (Montgomery) 24-7; Jesika Vigil-Vado (Mar Vista) 24-0.5; Elvia Samson (Sweetwater) 23-5; Francine Cruz (Montgomery) 22-8

Discus throw: Anessa Wolfblack (Chula Vista) 91-0; Sina Siatuu (Montgomery) 85-3; Teairah Jackson (Castle Park) 80-2; Sarah Montion (Castle Park) 77-3; Anastacia Rodriguez (Sweetwater) 76-9; Chynna You (Montgomery) 76-5; Vicky Ah-You (Sweetwtater) 76-2; Nakeenya Jackson (Castle Park) 73-2

Pole vault: Patricia Quizmon (Sweewater) 6-6; Amy Gallarzo (Sweetwater) 6-6

Long jump: Janica Abagat (Castle Park) 15-7; Maria Garcia (Sweetwater) 15-6.5; Stephanie Legault (Castle Park) 14-5; Kristine Huynh (San Ysidro) 14-1; Brandi Sanchez (Montgomery) 13-6; Lajaye Gray (Sweetwater) 13-3; Clarissa Rivalcaba (Montgomery) 12-6.2; Arielle Alvarado (Montgomery) 12-4.7; Brenda Chaidez (Montgomery) 12-3.2; Keila Reyes (San Ysidro) 12-0

Triple jump: Daneisha Burrell (Chula Vista) 36-10.75; Maria Garcia (Sweetwater) 34-9; Keeshawna Jackson (Castle Park) 31-5; Stephanie Legault (Castle Park) 30-6; Janica Abagat (Montgomery) 30-5; Sirena Diaz (Sweetwater) 28-9. Section ranking: Burrell, fourth


Mesa League Leaders
Top Boys Marks
Track Events
100 dash: Donald Molton (Otay Ranch) 11.24; Jaison Miller (Mater Dei Cathlic) 11.34; Tavarus Green (Eastlake) 11.42; Asante Gibson (Olympian) 11.44; Caleb Su (Bonita Vista) 11.46; Jalen Mondane (Eastlake) 11.50; Joseph Carpizo (Eastlake) 11.60; Jaime Ramirez (Mater Dei Catholic) 11.81; Montell Campbell (Hilltop) 11.89; Justin Ryan (Mater Dei Catholic) 11.92

200 dash: Donald Molton (Otay Ranch) 22.59; Jaison Miller (Mater Dei Catholic) 23.17; Jalen Mondane (Eastlake) 23.58; Caleb Su (Bonita Vista) 23.70; Isaiah Gibson (Olympian) 23.74; Sagon Penn (Olympian) 23.94; Oscar Paez (Eastlake) 24.02; Jason Anthony (Hilltop) 24.34; Jaime Ramirez (Mater Dei Catholic) 24.39; Fernando Gonzalez (Mater Dei Catholic) 24.40

400 dash: Andrew Johnson (Eastlake) 51.69; Jeramie Smith (Eastlake) 52.17; Darran Hall (Eastlake) 52.91; Austin Gurule (Eastlake) 54.12; Parker Brisbois (Bonita Vista) 54.25; Jason Anthony (Hilltop) 54.41; Trey Stevens (Eastlake) 54.53; Julien Alcaraz (Otay Ranch) 55.14; Fernando Gonzalez (Mater Dei Catholic) 55.21; Gage Melson (Otay Ranch) 55.44

800 run: Caesar Castillo (Bonita Vista) 2:05.06; Rodrigo Baza (Otay Ranch) 2:07.40; James Andrews (Otay Ranch) 2:10.28; Mauricio Hernandez (Otay Ranch) 2:10.64; Milen Vetrenski (Otay Ranch) 2:13.50; Alan Beas (Eastlake) 2:15.10; Alex Hernandez (Otay Ranch) 2:16.40; Dylan Walters (Otay Ranch) 2:18.0; Mikel Clementi (Olympian) 2:18.0; Luis Escalante (Eastlake) 2:18.30

1,600 run: Caesar Castillo (Bonita Vista) 4:28.84; Zach Velasquez (Otay Ranch) 4:29.82; Steven Martinez (Otay Ranch) 4:33.20; Rodrigo Baza (Otay Ranch) 4:41.40; Austin Johnson (Bonita Vista) 4:45.45; Oliver Abundez (Otay Ranch) 4:49.30; Steven Liu (Otay Ranch) 4:51.80; Alexis Hernandez (Otay Ranch) 4:55.0; Anthony McGough (Otay Ranch) 4;55.40; Gilberto Beltran (Otay Ranch) 4:55.70

3,200 run: Steven Martinez (Otay Ranch) 9:27.95; Jacob Sherman (Bonita Vista) 10:18.30; Aldo Moreno (Otay Ranch) 10:33.90; Oliver Abundez (Otay Ranch) 10:34.31; Steven Liu (Otay Ranch) 10:35.0; Gilberto Beltran (Otay Ranch) 10:46.30; Christian Kelley (Bonita Vista) 11:00.18; Bryan Llanes (Eastlake) 11:09.53; Dusstin Coyote (Olympian) 11:19.50; Diego Ramos (Otay Ranch) 11:21.60. Section ranking: Martinez, 11th

110 hurdles: Michael Hendricks (Eastlake) 15.70; Andrew Fukushima (Olympian) 16.10; Mark Bjornsson (Otay Ranch) 16.74; Cameron Espinosa (Eastlake) 16.76; Mark Giroux (Otay Ranch) 17.25; Shane Martin (Eastlake) 18.11. Section ranking: Hendricks, 11th

300 hurdles: Michael Hendricks (Eastlake) 42.12; Andrew Fukushima (Olympian) 42.78; Mark Giroux (Otay Ranch) 42.94; Jared Kelley (Eastlake) 43.75; Mark Bjornsson (Otay Ranch) 44.14; Cameron Espinosa (Eastlake) 45.41; Omar Ruiz (Olympian) 45.44

4x100 relay: Eastlake 43.34; Hilltop 43.37; Olympian 43.75; Otay Ranch 45.04; Bonita Vista 45.05; Mater Dei Catholic 46.22. Section ranking: Eastlake, sixth; Hilltop, seventh; Olympian, 12th

4x400 relay: Olympian 3:29.04; Eastlake 3:40.38; Otay Ranch 3:42.78; Mater Dei Catholic 4:05.35; Hilltop 4:24.0. Section ranking: Olympian, 11th

Field Events
Shot put: Sean Fuiamano (Bonita Vista) 48-8.75; James Duberg (Bonita Vista) 44-1.5; Eddie Medrano (Mater Die Catholic) 42-4; Garty Birtwell (Otay Ranch) 42-2.5; Wilbur Keller (Bonita Vista) 41-8.25; Gabe Casillas (Eastlake) 41-3; Nate Mitchell (Eastlake) 41-2; Xavier Angel Villaneuva (Mater Dei Catholic) 40-9; Anggelo Garcia (Hilltop) 40-7; Wesley Braddock (Eastlake) 38-11

Discus throw: Eddie Medrano (Mater Dei Catholic) 151-10; Gary Birtwell (Otay Ranch) 132-9; Wilbur Keller (Bonita Vista) 126-11; Aaron Conde (Otay Ranch) 126-2; Gabe Casillas (Eastlake) 115-1; Alex Ohlendorf (Bonita Vista) 114-9; Paul Padilla (Olympian) 109-8. Section ranking; Medrano, sixth

High jump: Branden Greene (Bonita Vista) 6-8; Sean Esteban (Otay Ranch) 5-10; Omar Hernandez (Hilltop) 5-6; Damien Wyzkowski (Otay Ranch) 5-6; Chris Martin (Otay Ranch) 5-4; Christian Velez (Otay Ranch) 5-2. Section ranking: Greene, first

Pole vault: Xander Law (Otay Ranch) 14-3.25; Jonathon Braunesreither (Olympian) 10-6; Nick Gula (Otay Ranch) 10-0; Jarrett Petrin (Otay Ranch) 10-0; Elijah Williams (Olympian) 10-0; Jordan Hill (Bonita Vista) 10-0; Eric Siaumau (Hilltop) 9-6; Alejandro Ulloa (Bonita Vista) 9-0; Patrick Willets (Otay Ranch) 9-0. Section ranking: Law, fourth

Long jump: Isaiah Thomas (Otay Ranch) 20-4; Chris Martin (Otay Ranch) 20-1.75; Sean Esteban (Otay Ranch) 19-11; Kinsung Kim (Olympian) 19-5; James Boulware (Eastlake) 19-2,5; Branden Greene (Bonita Vista) 19-2; Montel Canpbell (Hilltop) 18-8; Joseph Dantay (Olympian) 18-8; Andrew Johnson (Eastlake) 18-6; Sebastian Kelley (Mater Dei Catholic) 18-5.5; Manny Montano (Olympian) 18-5.5

Triple jump: Sean Esteban (Otay Ranch) 45-1; Mark Bjornsson (Otay Ranch) 40-3.75; Damien Wyzkowski (Otay Ranch) 38-2.5; Eric Siaumau (Hilltop) 38-2; Minsung Kim (Olympian) 38-1; Joseph Dantay (Olympian) 37-2.25; Jason Welchance (Hilltop) 37-1.25. Section ranking: Esteban, fifth



Top Girls Marks
Track Events
100 dash: Ralaina LiDrazzah (Olympian) 12.84; Tiahna Gillon (Hilltop) 12.93; Nicole Johnson (Olympian) 12.94; Cardedra Evans (Mater Dei Catholic) 13.28; Brianna Davis (Otay Ranch) 13.28; Andreas Carrillo (Hilltop) 13.39; Viviana Gonzalez (Mater Dei Catholic) 13.42; Tiana Wood (Otay Ranch) 13.54; Andrea Castro (Bonita Vista) 13.56; Brittani Lusain (Mater Dei Catholic) 13.62

200 dash: Ralaina LiDrazzah (Olympian) 26.34; Kiera Williams (Otay Ranch) 26.54; Nicole Johnson (Olympian) 26.65; Viviana Gonzalez (Mater Dei Catholic) 27.28; Tiahna Gillon (Hilltop) 27.33; Rachel Rainey (Olympian) 27.44; Brittani Lusain (Mater Dei Catholic) 27.97; Nicholle Gonzalez (Eastlake) 28.12; Yasmine Gilbert (Mater Dei Catholic) 28.22; Emily Sherman (Bonita Vista) 28.25. Section ranking: LiDrazzah, 12th

400 dash: Sarah Garces (Eastlake) 57.64; Rachel Rainey (Olympian) 59.84; Kiera Williams (Otay Ranch) 1:00.00; Ralaina LiDrazzah (Olympian) 1:00.24; Charmayne Judkins (Olympian) 1:01.04; Kristina Brown (Olympian) 1:01.24; Rachel Rainey (Olympian) 1:01.28; Jacqeline Villalobos (Eastlake) 1:01.73; Brittany Smith (Eastlake) 1:02.29; Sydney Magdalena (Olympian) 1:02.94. Section ranking: Garces, second; Rainey, 12th

800 dash: Carina Gillespie (Otay Ranch) 2:13.60; Carly Hintz (Eastlake) 2:26.17; Kioana Smith (Olympian) 2:28.13; Raelene Dearmas (Bonita Vista) 2:31.47; Briana Patricio (Otay Ranch) 2:31.90; Kezia Flores (Otay Ranch) 2:33.04; Marlene Gadea (Otay Ranch) 2:34.38; Brissa Cabrero (Olympian) 2:37.20; Lauren Allen (Eastlake) 2:38.88; Chanel Bernarte (Otay Ranch) 2:39.20. Section ranking: Gillespie, first

1,600 run: Carina Gillespie (Otay Ranch) 5:09.22; Andie LeDesma (Otay Ranch) 5:33.08; Catie LeDesma (Otay Ranch) 5:42.20; Raelene Dearmas (Bonita Vista) 5:43.11; Brissa Cabrero (Olympian) 5:45.50; Blanca De La Rocha (Otay Ranch) 5:46.50; Jasmine Vasquez (Eastlake) 5:47.07; Alina Corona (Eastlake) 5:57.50; Marlene Gadea (Otay Ranch) 5:58.50. Section ranking: Gillespie, 13th

3,200 run: Catie LeDesma (Otay Ranch) 11:34.04; Blanca De La Rocha (Otay Ranch) 12:27.21; Andie LeDesma (Otay Ranch) 12:34.20; Alina Corona (Eastlake) 12:52.00; Kailani Krause (Otay Ranch) 12:53.20; Elena Jurado (Bonita Vista) 13:16.10; Krystina Moreno (Otay Ranch) 13:21.07; Jasmine Zulueta (Olympian) 14:00.30

100 hurdles: Alyssa Chang (Otay Ranch) 15.52; Sydney Magdalena (Olympian) 16.34; Charmayne Judkins (Olympian) 16.84; Ashley Keeline (Hilltop) 17.41; Alyssa Pack (Bonita Vista) 17.75; Natalie Alamo (Hilltop) 18.17; Tahlia Malachi (Eastlake) 18.28; Courtney Holman (Otay Ranch) 18.79; Abigail Dano (Eastlake) 19.10; Jaqueline Myers (Otay Ranch) 19.23. Section ranking: Chang, seventh

300 hurdles: Sydney Magdalena (Olympian) 47.20; Charmayne Judkins (Olympian) 47.42; Alyssa Chang (Otay Ranch) 47.79; Ashley Keeline (Hilltop) 48.00; Alyssabeth De Jerez (Bonita Vista) 48.03; Tahlia Malachi (Eastlake) 52.70; Jessica Chavez (Eastlake) 54.51; Claudia Moreno (Hilltop) 54.57; Courtney Holman (Otay Ranch) 54.74

4x100 relay: Otay Ranch 56.41; Olympian 50.64; Hilltop 51.26; Mater Dei Catholic 51.62; Eastlake 53.27; Bonita Vista 55.11. Section ranking: Otay Ranch, 10th; Olympian, 14th

4x400 relay: Olympian 4:06.90; Otay Ranch 4:13.70; Hilltop 4:31.22; Eastlake 4:32.44. Section ranking: Olympian, sixth

Field Events
Shot put: Billie Driver (Mater Dei Catholic) 31-3.98; Ashley Rioss (Eastlake) 29-6.5; Karenira Alvarez (Bonita Vista) 29-5.5; Kaylanee Jones (Bonita Vista) 28-10.75; Reilyn Dionisio (Otay Ranch) 28-9; Sydney Williams-Kee (Eastlake) 28-0; Vanessa Gonzalez (Mater Dei Catholic) 27-9.5; Kara Abshier (Otay Ranch) 27-1; Inez Gonzalez (Otay Ranch) 26-6; Alyssa Mason (Bonita Vista) 25-1

Discus throw: Vanessa Zarate (Otay Ranch) 91-10; Ashley Ross (Eastlake) 91-8; Kaylanee Jones (Bonita Vista) 79-10; Rebecca Robinson (Eastlake) 79-6; Inez Gonzalez (Otay Ranch) 78-0.5; Amanda Newman (Olympian) 76-11.75; Billie Driver (Mater Dei Catholic) 76-10.44; Alejandra Toledo (Otay Ranch) 75-9.5; Sydney Williams-Kee (Eastlake) 73-10; Reilyn Dionisio (Otay Ranch) 72-3.5

High jump: Briana Davis (Otay Ranch) 5-0; Nirelle Davis (Olympian) 4-11; Alexandria Yung (Mater Dei Catholic) 4-10; Kristina Brown (Olympian) 4-10; Tiana Wood (Otay Ranch) 4-10; Andrea Reyes (Bonita Vista) 4-8; Kylie Kruger (Bonita Vista) 4-8; Leslie Thompson (Otay Ranch) 4-6; Hannah Moss (Otay Ranch) 4-4; Jazmine Logan (Otay Ranch) 4-4

Pole vault: Lori Lopez (Olympian) 8-6; Andrea Castro (Bonita Vista) 8-2; Hannah Moss (Otay Ranch) 8-0; Andrea Reyes (Bonita Vista) 7-0; Alyssa Chang (Otay Ranch) 6-6; Andie LeDesma (Otay Ranch) 6-0; Zornitza Vetrenski (Otay Ranch) 6-0; Alexandria Virgen (Otay Ranch) 6-0

Long jump: Viviana Gonzalez (Mater Dei Catholic) 15-9; Tiana Wood (Otay Ranch) 15-2; Claudia Moreno (Hilltop) 14-9; Kalybriah Haskin (Olympian) 14-7; Amanda Ruiz (Hilltop) 14-6.5; Lori Lopez (Olympian) 14-6; Johnna Noiseaux (Eastlake) 14-5.75; Kaylah Alexander (Olympian) 14-3.5; Andrea Carrillo (Hilltop) 14-3; Brittany Smith (Eastlake) 14-2

Triple jump: Alexandria Young (Mater Dei Catholic) 37-0; Brianna Davis (Otay Ranch) 35-9.92; Kaylah Alexander (Olympian) 32-7.5; Andrea Reyes (Bonita Vista) 30-2; Lori Lopez (Olympian) 29-9.5; Kalybriah Haskin (Olympian) 29-8.5; Julia Kershaw (Otay Ranch) 29-8; Ainara Manlutac (Otay Ranch) 28-8; Lauren Allen (Eastlake) 27-5.75; Erica Gonzalez (Hilltop) 27-3. Section ranking: Young, third


Metro Conference Dual Meet Log
South Bay League
Thursday, March 15
Boys: Chula Vista 94, Montgomery 39
Girls: Chula Vista 84, Montgomery 37

Thursday, March 22
Boys: Mar Vista 77, Montgomery 58; Castle Park 77, Chula Vista 57
Girls: Montgomery 89, Mar Vista 36; Chula Vista 85, Castle Park 49

Thrusday, March 29
Boys: Sweetwater 127, Southwest 5
Girls: Sweetwater 113, Southwest 13


© 2009 The Star-News